Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları

Zencefil birçok hastalığa şifa olan bir bitkidir. Asya kökenli olan bu bitki içerisinde yüksek derecede uçucu yağlar, çokca vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bunlara ekstra olarak da zencefil içerisinde B3, B6, Demir, Kalsiyum, Fosfor, Sodyum, Potasyum, Magnezyum mineralleri de bulunmaktadır.

Zencefilin Faydaları

Zencefilin faydaları denildiği zaman akla ilk gelen grip ve soğuk algınlığı olacaktır ancak faydalar bununla sınırlı olmadığı gibi saymakla bitmeyecek derecede fazladır. Zencefilin ağrı kesici özelliğinin yanı sıra enfeksiyona iyi gelme, solunum yollarına ve kalbe faydalı olma gibi özellikleri de vardır. Dedik ya zencefilin faydaları saymakla bitmez. Bizde bazı faydalarını ve kısaca açıklamalarını aşağıda sizinle paylaşacağız.

1.Mide Bulantısı

Zencefilin mideyi rahatlattığı, mide bulantısını geçirdiği bilinmektedir. Zencefilin aynı zamanda %40 oranında hazımsızlığı ve mide şişkinliğini geçirdiği yapılan bilimsel araştırma ve çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca zencefilin reflü ve ülser benzeri mide hastalıklarına iyi geldiği
savunulmkatadır.

2.Ağrı Kesici

Zencefilin sinir uçlarındaki hücrelere etki ederek ağrı kesici özelliği olduğu yapılan çalışmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Ağrıya sebep olan iltihapları giderdiği de gözlemlenmiştir. Ayak ve diz ağrılarına iyi geldiği ve hafiflettiği tepit edilmiştir. Zencefil ayrıca kadınların regl döneminde meydana gelen şiddetli ağrıları da hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Genellikle sporcularda kamp dönemleri ve antrenman sıralarında meydana gelen kas ağrılarına
da iyi gelen zencefilin bu amaçla günde iki gram tüketilmesinin bu sorunu büyük ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir.

3.Kalp ve Solunum Yolları

Düzenli olarak tüketildiğinde zencefilin kalp krizi ve inme inme riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Bunları yanı sıra kolestrole ve nefes darlığına da iyi gelmektedir.

4.Bağışıklık Sistemi

Özellikle kış aylarında soğuk ile beraber gelen soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla başımız belada olabiliyor. Zencefil kulllanımı vücut ısısını arttırdığından soğuktan kaynaklı hastaklara karşı vücut direncini arttırır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiği için grip gibi mikrop kaynaklı hastalıklara karşı vücudu korur.

5.Kanser

Zencefil içerisinde bulunan gingerol maddesi kanserle savaşan bir maddedir. En fazla etkiyi kolon kanserine gösteren zencefil bunun yanı sıra pankreas, meme ve yumurtalık kanserlerine karşı da savaşır.

6.Kolestrol

Yapılan araştırmalara göre zencefil tüketiminin kolestrolü azalttığı gözlemlenmiştir. Zencefil, kolestrolün düşmesine yardımcı olmanın yanı sıra koletrol ilaçlarınının da tüketimini azaltarak vücudu ilaçların yan etkilerinden de korumuş olur.

7.Enfeksiyon

Zencefilin mantar enfeksiyonlarına karşı en etkili bitki türü olduğu kanıtlamıştır. Bunun yanı sıra antiseptik etkisi olmasının bir sonucu olarak mide ve bağırsak enfeksiyonlarına da iyi geldiği gözlemlenmiştir.

8.Alzheimer

Zencefilin, içerisinde bulunan antioksidanlar ve biyoaktif bileşenler sonucunda beyinde oluşabilecek inflamasyonları azaltarak alzheimer riskini aza indirgediği tespit edilmiştir.


Bunların yanı sıra zencefil; saç bakımı ve selüliti azaltma gibi uygulamalarda da kullanılabilir.
Ayrıca zencefilin afrodizyak etkisinin de olduğu gözlemlenmiştir.
Sonuç olarak doğal bir şifa kaynağı olan zencefilin faydaları saymakla bitmez. Siz de zencefil tüketerek birçok sağlık sorununuza çare bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*