Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalı en çok yemeklerimizde baharat olarak kullanmaktayız. Safran çiçeğine benzer. Zerdeçalın kökünden zerdeçal tozu elde edilmektedir. İçeriğinde demir, potasyum, B6 vitamini, C vitamini, manganez ve başka yararlı mineraller bulunmaktadır.

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal çok eski çağlardan bu yana kullanılmakta ve şifalı bir bitki olduğu
bilinmektedir. Kolon kanseri, meme kanseri ile cilt kanseri ve prostat kanserinin önlenmesi hususunda önemli rolü vardır. Zerdeçalın muhteviyatında bulunan “kurkumin” ayrıca kanser hastalarında kanserli hücrelerin yayılmasını geciktirmekte, yaşlılarda sıkça görülen Alzheimer riskini azaltmaktadır. Zerdeçal yiyeceklerin yanında, antibakteriyel özelliği ile de bilinmektedir. Cilde uygulandığı taktirde cilt üzerindeki yaraların tedavisi için önemli faydaları bulunmaktadır. Antioksidan özelliği nedeniyle vücutta biriken zararlı maddelerin atımını sağlar, kanı temizler, kalp damar tıkanıklığına iyi gelir, kalp hastalıkları tehlikesini minimuma indirir.

Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları:

Kanser hastalığı amansız bir hastalık olarak bilinmektedir. Tedavisi ise neredeyse yoktur, ancak kanserin doğal yollarla tedavi edilmek istenmesi sırasında ilk akla gelen bitki “zerdeçal”dır. Hücre yenilenmesini hızlandıran “zerdeçal”, ülkemizde görülen birçok kanser türünün tedavi ve mücadelesinde çok sık kullanılmaktadır.

Zerdeçal Romatizma Ağrılarını Giderir:

Zerdeçal bitkisi, antienflamatuar özellikleri sayesinde osteoartrit ve romatoid arterit sorunların giderilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca, zerdeçalın antioksidan özelliği, kan hücrelerine zarar veren serbest radikalleri yok etmekte, ayrıca eklem ağrılarına, romatizma ağrılarına ve iltihaplara iyi gelmekte, ağrıları geçirmektedir.

Zerdeçal Diyabeti Dengeler:

Zerdeçal insülin yerine geçerek orta seviye diyabet sorunlarını giderir, kan şekerini sağlıklı aralıklarda tutar, şeker hastası olmayan kişilerin diyabet hastası olma riskini düşürür. Ayrıca orta seviyeye kadar şeker hastalığı sorunlarını giderebilir.

Zerdeçal Kolesterol Seviyesini Dengeler:

Zerdeçal bitkisi üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki, zerdeçal kolestrol seviyesini de dengelemektedir.

Zerdeçal Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Zerdeçal bitkisi, vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olan lipopolisakkarit denilen bir madde ihtiva eder. Bu etken madde bakteri, iltihap ve serbest radikallere karşı oldukça etkilidir. Eğer soğuk algınlığınız varsa, öksürük veya grip olmuşsanız ılık bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırarak içtiğinizde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Zerdeçal Kilo Vermeye Yardımcı Olur:

Zerdeçal tozu obezite gibi hastalıklara ve ve kilo ile ilgili hastalıkların tedavisinde zerdeçal çayı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yemek sırasında bir çay kaşığı kadar zerdeçal çayı tüketmek de yeterlidir.

Zerdeçal Alzheimer Hastalığı Önleyebilir:

Zerdeçal bitkisi ve tozu, özellikle yaşlıların muzdarip oldukları Alzheimer hastalığını giderebilmektedir. Zerdeçal beyin içi oksijen artışını hızlandırmak suretiyle hastalığın ilerlemesini durdurabilmekte, hatta durdurabilmektedir.

Zerdeçal Sindirim Sistemi Sağlığını Korur:

Zerdeçalın safra kesesine faydaları çok fazladır. Şişkinlik ve gaz gibi sorunlara çözüm olabilir. Zerdeçal bitkisinin çiğ bir halde tüketilmesi, sindirim sorunlarını ortadan kaldırabilmektedir.

Karaciğer Hastalıklarına İyi Gelir:

Zerdeçal, vücutta toplanan toksin denilen zehirlerin temizlenmesine yardım eder. Zerdeçal aynı zamanda vücut içi kan dolaşımını hızlandırmak suretiyle vücut ısısının korunmasını, bünyenin ise daha sağlıklı temizlenmesini sağlamaktadır.

Zerdeçal Suyunun Faydaları:

Zerdeçal, adeta mucize bir bitkidir. İçeriğinde 300’den fazla antioksidan barındırır. Zerdeçalı ham bir şekilde kullanmak sağlığımız için çok daha faydalıdır. Sütle karıştırılarak tüketmek de büyük fayda sağlamaktadır.

 • Zerdeçal suyu ağrılı bir kemik rahatsızlığı olan “artrit” hastalığına yakalanma risini ciddi anlamda azaltmaktadır.
 • Düzenli bir şekilde zerdeçal ve türevlerini tüketmek “Alzheimer” hastası olma riskini düşürmektedir.
 • Zerdeçal suyunun kanser hastası olma ihtimalini düşürdüğü bilinmektedir.
 • Zerdeçal suyu hazmı kolaylaştırıp, sindirim hastalıklarına iyi gelir.
 • Zerdeçal muhteviyatında bulunan asitler nedeniyle, mideye ihtiyaç duyduğu asit ve asit oranını sağlayarak dengelenmesini sağlamaktadır.
 • Zerdeçal, kan enfeksiyonlarına neden olan toksinin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Karaciğer sağlığını korur.
 • Kolesterol değerlerini dengeler.
 • Zerdeçal kan şekeri seviyesini dengeler, böylelikle şeker hastalığına
  yakalanma riskini düşürür.

Zerdeçal Çayının Faydaları:

Zerdeçal çayı çok eski zamanlardan bu yana tedavi amaçlı olarak kullanılmakta, hatta zerdeçal üzerine yapılan birçok araştırma ile zerdeçalın insan sağlığına faydaları ispatlanmıştır.
Sayısız faydası bulunan zerdeçal çayının, başlıca faydaları;

 1. Çok güçlü bir antioksidan olması sebebiyle hemen hemen tüm vücut
  organlarını korumaktadır.
 2. Zerdeçal çayı, kanı cıvıltarak pıhtılaşmasını engeller.
 3. Hemen hemen bütün vücudu temizleme gücüne sahip olan zerdeçal, özellikle karaciğere büyük yarar sağlar.
 4. Zerdeçal çayı, mide ekşimesi, gastrit gibi sindirim sorunlarını geçirir.
 5. Zerdeçal çayı, sinirleri ve kasları güçlendirir ve sakinleştirir. Bu bağlamda çok sağlam bir antidepresan görevi yapar.
 6. Zerdeçal çayının düzenli kullanılması durumunda kilo vermeye yardım eder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*