CMD ile Program Kaldırma | BAT Dosyası ile Program Kaldırma

cmd ile program kaldırma

Sizde CMD ile program kaldırma veya bat dosyası hazırlayarak ile program kaldırmak istiyorsanız bu işlem bu yazımızda anlatıyor olacağız.

CMD ile POGRAM KALDIRMA

1. Öncelikle CMD yönetici olarak çalıştırıyoruz.

2. “wmic” yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Ardından “product get name” yazarak “ enter tuşuna basıyoruz ve biraz bekliyoruz. Ekrana gelen program isimlerinden kaldırmak istediğimiz program ismini kopyalıyoruz.

3. Kopyaladığımız program ismini product where name=”programın adı” call uninstall  bu koddaki “program adı” kısmına kopyaladığımız program adını yapıştırıyoruz ve “enter” tuşuna basıyoruz ve program kaldırma işlemi başlıyor.
Aşağıdaki resimde kırmızı ok ile gösterdiğimi “ReturnValue=0” şeklinde bir sonuç dönerse program kaldırılmış olur.

BAT DOSYASI ile PROGRAM KALDIRMA

Sizde bat dosyası hazırlayarak program kaldırma istiyorsanız, bu yazımızda bat dosyası hazırlayarak program kaldırmayı göstereceğiz.

1.Öncelikle metin belgesi açıyoruz. Ardından yukarıdaki ikinci adımda yer alan komutları CMD yazıp, kaldırmak istediğimiz programın ismini kopyalıyoruz.
Açıtğımız metin belgesine  product where name=”KOPYALADIĞIMIZ PROGRAM İSMİ” call uninstall  bu kodu yapıştırıyoruz ve “KOPYALADIĞIMIZ PROGRAM İSMİ” yerine kopyaladığımız program ismini yazıyoruz ve bir satır atlayarak @pause yazıyoruz.

2.Hazırladığımız metin belgesini Dosya>Farklı Kaydet>Kayıt Türü>Tüm Dosyalar şeklinde ayarlıyoruz ve dosyamıza isim veriyoruz ve sonuna nokta koyup “bat” yazıyoruz.
Bu adımları yaptıktan sonra, hazırladığımız bat dosyasını yönetici olarak çalıştırdığımızda program kaldırılmış olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*