USB Flaş Bellek ve Çıkarılabilir Medya Okuma Yazma Engelleme

usb flaş bellke ve çıkarılabilir medya okuma yazma engellme

Merhaba arkadaşlar, sizde çıkarılabilir diskleri yazmaya veya çıkarılabilir diskleri okumaya kapatmak istiyorsanız, bu makalemizdeki adımları uygulayarak USB flaş bellek ve diğer çıkarılabilir depolama birimlerini okumaya ve yazmaya kapatabileceksiniz. Ayrıca göstereceğim adımlarda CD ve DVD okuma engelleme ve CD ve DVD yazma engelleme ilkeleride mevcut, onlarıda aktif ederseniz CD ve DVD okumaya ve yazmaya engellemiş  olursunuz. Aşağıda anlatacağım adımları “Administrator” yetkisi olan bir kullanıcıda yapmanız gerekiyor.

1. ADIM:

Windows arama yerine gelip “Grup İlkesinin Düzenle” yazarak, Grup ilkesinin düzenleyiciyi açıyoruz.

2. ADIM:

Açılan pencereden “Kullanıcı Yapılandırması” altında bulunan “Yönetim şablonları” bunun içinde bulunan “Sistem” klasörünü açıyoruz. “Sistem” klasöründe yer alan “Çıkarılabilir Depolama Birimi Erişimi” klasörü, bizim Çıkarılabilir medya okuma ve yazma engelleyeceğimiz ilkeler bu başlık altında yer alıyor.

3. ADIM:

Bir önceki adımda önümüze çıkan ilkelerden “Çıkarılabilir Diskler: Yazma Erişimini Engelle” çift tıklayıp açıyoruz. Açıktan sonra önümüze çıkan pencerede, eğer önceden bir değişiklik yapmadıysanız “Yapılandırılmadı” seçeneği işaretli olur. Engellemek için bu ilkeyi “Etkin” işaretleyin ve “Tamam” a basın. Bu şekilde USB ve diğer çıkarılabilir diskleri yazmaya engellemiş olduk. Diğer ilkeleri “Etkin” ederek, CD ve DVD okuma yazma kapatabilirsiniz.

TEST:

Evet arkadaşlar, işlemimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Ben Çıkarılabilir diskleri yazmayı kapattığım için, elimde olan hafıza kartını taktım ve bir dosya kopyaladığımda, kopyalanmadı.
Sizde bu şekilde USB bellek ve diğer çıkarılabilir diskleri okuma ve yazmaya kapatabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*